Ogłoszenie

ZAPRASZAMY DO DARMOWEJ REJESTRACJI DOSTĘP DO PEŁNEGO FORUM TYLKO ZAREJESTROWANI UŻYTKOWNICY ... POZDRAWIAMY I ZAPRASZAMY :)

#1 2013-09-26 05:49:30

 Kylo

Administrator

1335230
Skąd: Ruda Śląska - Bykowina
Zarejestrowany: 2013-09-25
Posty: 48
Punktów :   

Rowerzysta i alkohol

Jazda rowerem po spożyciu alkoholu
15 grudnia 2000 roku zmieniły się przepisy i od tej pory rowerzysta zatrzymany podczas poruszania się rowerem po spożyciu alkoholu jest traktowany identycznie jak kierowca samochodu.

W związku z tym musimy rozpatrzyć dwa przypadki. Z prawnego punktu widzenia istotna jest ilość alkoholu jaką spożył rowerzysta.

Stan trzeźwości
Stan po spożyciu alkoholu
Stan nietrzeźwości
Zanim przejdziemy do omawiania poszczególnych przypadków zwracamy uwagę, że także istotne jest miejsce popełnienia ewentualnego wykroczenia.

Jazda po alkoholu rowerem jest zabroniona, gdy jedziemy:

na drodze publicznej,
w strefie zamieszkania
strefie ruchu.
Czyli wynika z tego, że jazda rowerem np. na drodze leśnej wykroczeniem lub przestępstwem nie będzie.

Stan trzeźwości
Jeśli badanie wykaże poniżej 0,2 promila alkoholu we krwi - nie grozą nam żadne konsekwencje. W myśl przepisów prawa jesteśmy trzeźwi.



Stan po spożyciu alkoholu
Jeżeli

zawartość alkoholu we krwi zawiera się między 0,2 i 0,5 promila lub
zawartość alkoholu w 1 dcm sześciennym wydychanego powietrza zawiera się między 0,1 a 0,25 mg
Rowerzysta znajduje się w stanie po spożyciu alkoholu. Jeśli będziemy w takim przypadku jechali na rowerze popełniamy wykroczenie (a nie przestępstwo) zagrożone karą aresztu do 14 dni, lub grzywną od 20 do 5000 zł i czasowym zatrzymaniem prawa jazdy.

Sąd może (ale nie musi) orzec zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 6 miesięcy do 3 lat.

Jeśli zostanie orzeczony zakaz prowadzenia samochodów na rok i powyżej - musimy jeszcze raz zdawać egzamin na prawo jazdy.  Ale uwaga ! Jeśli zakaz prowadzenia samochodów będzie orzeczony na 12 miesięcy (a nie jeden rok) egzaminu zdawać nie musimy - zostanie nam  po prostu zwrócone prawo jazdy.

Skazanie przez sąd grodzki na karę grzywny za wykroczenie nie jest wpisywane do Krajowego Rejestru Karnego, więc ukarany nadal ma status osoby niekaranej.



Kodeks Wykroczeń

Art. 87.

§ 1. Kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym,
podlega karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 50 złotych.


§ 2. Kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi na drodze publicznej lub w strefie zamieszkania inny pojazd niż określony w § 1,
podlega karze aresztu do 14 dni albo grzywny.

§ 3. W razie popełnienia wykroczenia określonego w § 1 lub 2 orzeka się zakaz prowadzenia pojazdów.


Stan nietrzeźwości
Jeżeli

zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila lub
zawartość alkoholu w 1 dcm sześciennym wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg
rowerzysta znajduje się w tzw. stanie nietrzeźwości, popełnia przestępstwo i podlega pod Artykuł 178A Kodeksu Karnego. Grozi mu proces sądowy, grzywna i kara więzienia do jednego roku. Przy wymierzaniu kary sąd będzie się kierował okolicznościami sprawy, to znaczy, na przykład stopniem nietrzeźwości, czy zagrożenia. Sąd może także zdecydować podaniu wyroku do publicznej wiadomości.

Do roku 2011 przepisy nakazywały obligatoryjnie orzeczenie zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych lub pojazdów mechanicznych określonego rodzaju na okres od 1 roku do lat 10 (§ 2 art. 42 Kodeksu Karnego).

Na mocy wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 5 maja 2009 roku zmieniły się przepisy Kodeksu Karnego nakazujące nietrzeźwemu rowerzyście obligatoryjne zakazywanie prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Nowe brzmienie § 2 w art. 42 Kodeksu Karnego weszło w życie w dniu 25.02.2011 r. (Dz. U.z 2011 r. Nr 17, poz.78).

Obecnie zgodnie z nowym brzmieniem § 2 w art. 42 KK sąd może, ale nie musi zabierać  prawa jazdy rowerzyście, który został zatrzymany podczas jazdy rowerem w stanie nietrzeźwości.



Kodeks Karny

(nowelizacja z dnia 14 kwietnia 2000)

Artykuł 178A



Par 1. Kto , znajduje się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności do lat dwóch.
Par 2. Kto znajdując się wstanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi po drodze publicznej lub w strefie zamieszkania inny pojazd niż określony w par. 1 podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do jednego roku.

Art. 42.

§ 1. Sąd może orzec zakaz prowadzenia pojazdów określonego rodzaju w razie skazania osoby uczestniczącej w ruchu za przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji, w szczególności jeżeli z okoliczności popełnionego przestępstwa wynika, że prowadzenie pojazdu przez tę osobę zagraża bezpieczeństwu w komunikacji.

§ 2. Sąd orzeka zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów albo pojazdów określonego rodzaju, jeżeli sprawca w czasie popełnienia przestępstwa wymienionego w § 1 był w stanie nietrzeźwości, pod wpływem środka odurzającego lub zbiegł z miejsca zdarzenia określonego w art. 173, 174 lub 177..

Do lutego 2011 roku paragraf 2 artykułu 42 miał brzmienie:

§ 2. Sąd orzeka zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych albo pojazdów mechanicznych określonego rodzaju, jeżeli sprawca w czasie popełnienia przestępstwa wymienionego w § 1 był w stanie nietrzeźwości, pod wpływem środka odurzającego lub zbiegł z miejsca zdarzenia określonego w art. 173, 174 lub 177.



Jazda rowerem po spożyciu alkoholu chodnikiem
Jeśli będziemy jechać rowerem pod wpływem alkoholu po chodniku to także łamiemy przepisy - i to dwa (zakaz jazdy rowerem po chodniku oraz zakaz jazdy po spożyciu alkoholu).  Chodnik jest częścią drogi - poruszanie się po nim podlega także przepisom.

Prawo o Ruchu Drogowym

Dział I
Przepisy ogólne Art. 2.

Użyte w ustawie określenia oznaczają:

1) "droga" - wydzielony pas terenu składający się z jezdni, pobocza, chodnika, drogi dla pieszych lub drogi dla rowerów, łącznie z torowiskiem pojazdów szynowych znajdującym się w obrębie tego pasa, przeznaczony do ruchu lub postoju pojazdów, ruchu pieszych, jazdy wierzchem lub pędzenia zwierząt;

Jazda po spożyciu alkoholu po drodze leśnej
Zakaz jazdy rowerem po spożyciu alkoholu ma zastosowanie do dróg publicznych, stref zamieszkania lub stref ruchu. Z tego wynika, że możemy jeździć rowerem po lesie po wypiciu np. piwa.

Legalne prowadzenie roweru po spożyciu alkoholu
O dziwo można jednak legalnie prowadzić rower po alkoholu. Wystarczy że będziemy iść pieszo prowadząc obok siebie rower. Wynika to z faktu że osoba prowadząca obok siebie rower jest pieszym. Jak wiadomo  nie ma przepisu zabraniającego poruszania się pieszemu w stanie nietrzeźwym.

Niestety zdarza się często, że zarówno w mediach, jak i nawet sami policjanci kwestionują ten przypadek, twierdząc twardo że osoba prowadząca rower pod wpływem alkoholu podlega  przepisom Kodeksu Wykroczeń, lub Kodeksu Karnego.

Kluczem jest tutaj słowo "prowadzić" W języku polskim ma ono dwa znaczenia:

prowadzić: kierować jakimś środkiem lokomocji (np prowadzić samochód)
prowadzić: nadawać odpowiedni kierunek ruchu jakiemuś przedmiotowi, osobie, zwierzęciu (np prowadzić psa na smyczy)
Jeżeli zdarzy nam się podobny przypadek, a policjant uparcie będzie twierdził, że popełniliśmy wykroczenie, lub przestępstwo, nie pozostanie nam nic innego jak zwrócić się do sądu, który nie będzie miał już wątpliwości z interpretacją Prawa o Ruchu Drogowym, Kodeksu Wykroczeń oraz Kodeksu Karnego.



Prawo o ruchu drogowym

Dział I
Przepisy ogólne

Art. 2.

Użyte w ustawie określenia oznaczają:

18) "pieszy" - osobę znajdującą się poza pojazdem na drodze i niewykonującą na niej robót lub czynności przewidzianych odrębnymi przepisami; za pieszego uważa się również osobę prowadzącą, ciągnącą lub pchającą rower, motorower, motocykl, wózek dziecięcy, podręczny lub inwalidzki, osobę poruszającą się w wózku inwalidzkim, a także osobę w wieku do 10 lat kierującą rowerem pod opieką osoby dorosłej;



Rower i alkohol w innych państwach
W innych - bardziej "zroweryzowanych" państwach prawo jest zazwyczaj łagodniejsze dla rowerzysty w przypadku wypicia piwa, lub wina:

Dania - rowerzyści nie mają ustalonego limitu ilości alkoholu we krwi, muszą jedynie prowadzić rower w sposób zapewniający bezpieczne panowanie nad nim,
Wielka Brytania - podobne zasady jak w Danii,
Holandia - rowerzysta posiadający 0,5 promila alkoholu we krwi może zapłacić mandat 350 euro (jak na holenderskie warunki to niewiele), w praktyce zatrzymywani sa jedynie rowerzyści  łamiący przepisy,
Niemcy - limit przy którym prawo jazdy może być zabrane, lub odebrane dla kierowców samochodów wynosi 0,5 promila, a dla rowerzystów 1,6 promila,
Szwajcaria - w przypadku zatrzymania podczas jazdy na rowerze po alkoholu grozi nam zakaz jazdy na rowerze (zazwyczaj kilkutygodniowy)

Offline

 
ZAPRASZAMY DO DARMOWEJ REJESTRACJI DOSTĘP DO PEŁNEGO FORUM TYLKO ZAREJESTROWANI UŻYTKOWNICY ... POZDRAWIAMY I ZAPRASZAMY :)

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.gangmw.pun.pl www.narutodestiny.pun.pl www.kongdoms.pun.pl www.rpgrebelde.pun.pl www.kfor.pun.pl